Фигура 7 копия 4 call phone-call Untitled-1
Київ

Головний офіс та завод

Чому пітніють металопластикові вікна?

11 травня 2018

Чому пітніють металопластикові вікна?

Запітніти можуть будь-які вікна, у тому числі пластикові. Чому пітніють вікна, як це шкідливо для самих вікон і для мешканців будинку, як усунути конденсат на вікнах — про все це читайте далі.

Причини утворення конденсату

Для розуміння процесів потрібно згадати шкільний курс фізики. Навколишнє повітря є сумішшю газів — азоту, кисню, вуглекислого газу, водяної пари та інших.

Кількість води, що міститься в повітрі, характеризується вологістю — абсолютною і відносною. Абсолютна вологість показує, скільки водяної пари в грамах 1 м3 повітря. Насправді набагато більше інформації дає величина відносної вологості, у прогнозах погоди, в нормативних документах й у побутових ситуаціях вказують її. Відносна вологість дорівнює відношенню парціального тиску водяної пари, що міститься в повітрі, до тиску насиченої пари при тій же температурі і виражається у відсотках.

Чим нижче відносна вологість, тим швидше випаровується вода, наприклад, висихає білизна. Високу відносну вологість людина відчуває як задуху.

Зі збільшенням абсолютної вологості відносна вологість зростає. При зменшенні температури відносна вологість повітря також зростає. Якоїсь миті відносна вологість досягає 100% — цю температуру називають точкою роси.

Тепер стає зрозумілим механізм утворення конденсату на шибках. У холодну пору року температура стекол у вікнах через високу теплопровідність знижується: коли вона досягає точки роси, на вікнах з'являється конденсат, і вікно запотіває.

Взимку люди прагнуть зберегти тепло в будинку, тому вікна для провітрювання не відчиняють: у повітрі накопичується водяна пара, збільшуючи абсолютну вологість — надлишок вологи призводить до запотівання вікон.

Таким чином, причин для появи на вікнах конденсату дві:

 1. накопичення у повітрі водяної пари;
 2. зниження температури шибок через холодне повітря зовні.

Як проявляється запотівання пластикових вікон

На поверхні скла утворюються дрібні крапельки води – прозоре скло затуманюється. Якщо умови для конденсації водяної пари зберігаються, краплі поступово збільшуються у розмірі, зливаються у більші. Коли маса краплі збільшується настільки, що сили поверхневого натягу перестають утримувати її на склі, вона скочується вниз — на підвіконні з'являються калюжі.

Запотівання вікон та здоров'я

Сама собою підвищена вологість не шкодить здоров'ю. Хтось зовсім не звертає на неї уваги, у когось вона викликає дискомфорт чи навіть погіршення самопочуття.

Підвищена вологість створює сприятливе середовище для розмноження мікроорганізмів, зокрема хвороботворних. Тому дуже важливо звертати увагу на вікна, і якщо вони запотівають занадто часто, вживати заходів до поліпшення мікроклімату, адже вікна, що потіють, сигналізують про недостатню вентиляцію або її повну відсутність.

Для конструкції пластикового вікна конденсат небезпеки не становить. Профіль, виготовлений з полівінілхлориду вологостійкий, склопакет теж, металеві частини механізмів захищені антикорозійним покриттям. Проблеми виникають, якщо вода, що потрапила на рухомі частини механізмів, замерзає та блокує їх. Це може статися, якщо в морозну погоду стулка вікна довгий час буде відкрита.

Чому пітніють вікна на балконі

Засклений балкон запотіває особливо часто. Це не дивно, адже він, як правило, не обладнаний вентиляцією, а скління на неутеплених балконах одинарне та має температуру зовнішнього повітря.

Вологе тепле повітря з приміщення через кватирку або прочинене вікно виходить на балкон, і на стеклах утворюється конденсат.

Чому з'являється конденсат між склом

Справний склопакет – це герметична конструкція з кількох стекол, склеєних між собою через дистанційну рамку. Внутрішня порожнина склопакета під час виготовлення заповнюється спеціально підготовленим осушеним повітрям. Для видалення залишків водяної пари в дистанційну рамку закладають вологопоглинач, наприклад, силікагель.

В експлуатації через виробничий брак або через механічні пошкодження герметичність склопакета може порушитися. При цьому в нього потрапляє звичайне повітря, що містить водяну пару — при зниженні температури він конденсується на внутрішній поверхні скла, і скло в склопакеті запотіває зсередини.

Щоб замінити несправний склопакет, необхідно виготовити інший, такий самий. Для цього можна звернутися до будь-якої віконної компанії, наприклад, одного з партнерів VEKA у вашому місті.

Чому потіють пластикові вікна взимку і що з цим робити

Взимку вікна запотіють частіше, ніж у теплу пору року. По-перше, через морози з боку вулиці температура скла знижується. Це природне та нормальне явище навіть для склопакетів. По-друге, взимку вікна відкривають для провітрювання рідше – люди бережуть тепло. У повітрі накопичується багато водяної пари, тому і абсолютна, і відносна вологість повітря збільшуються. На поверхні скла виникає точка роси – волога з повітря конденсується – вікна потіють.

Якщо вікна закриті щільними фіранками, у віконній ніші температура в порівнянні з рештою приміщення знижується — це теж сприяє їх запотіванню.

Способи боротьби з вологою

Необхідно зменшити виділення вологи у повітря. Ось конкретні заходи, які у цьому допоможуть:

 1. Простежте, як ви зазвичай готуєте на кухні. При приготуванні їжі накривайте каструлі та сковорідки кришками, кип'ятіть стільки води, скільки вам знадобиться і не більше.
 2. Не сушіть білизну в будинку. Якщо іншої можливості немає, встановлюйте сушарку для білизни в закритій кімнаті, щоб волога не поширювалася в інші приміщення.
 3. Ємності з водою – баки, відра, каструлі – тримайте закритими.

Як запобігти запотіванню вікон

Основний спосіб – оновлювати повітря в приміщенні. Для цього необхідно підтримувати роботу вентиляції.

Важливо пам'ятати, що витяжна вентиляція не працює без надходження повітря. Якщо ваш будинок обладнаний припливною вентиляцією, перевірте її працездатність та продуктивність.

Якщо у квартирі немає окремої припливної вентиляції, потрібно забезпечити приплив повітря з вулиці іншими способами:

 • обладнати місцеву припливну вентиляцію у кожній кімнаті: для цього у стіні поруч із вікном роблять отвір та закривають його припливним клапаном;
 • встановити припливні клапани у віконні рами;
 •  обладнати одну стулку вікна пристроєм для мікропровітрювання.

Як правило, у квартирах витяжну вентиляцію розміщують у санвузлах та на кухні. Передбачається, що повітря, що надходить з вулиці через кватирки, надходить у внутрішні приміщення через міжкімнатні двері. Для цього в них повинні бути отвори для повітря, закриті спеціальними декоративними ґратами, або щілина під дверним полотном не менше 2 см завширшки. Двері, що щільно закриваються, перешкоджають руху повітря по будинку.

Іноді роботу вентиляції намагаються покращити за допомогою вентиляторів, які встановлюються на вході у витяжні канали. Однак таке рішення дуже малоефективне - повітря оновлюється лише поблизу вентилятора. Правильно обладнану припливну вентиляцію не замінить вентилятор.

Що робити, щоб не потіли пластикові вікна

Регулярно провітрюйте приміщення. Щоб приміщення в будь-яку погоду не переохолоджувалося, провітрювання має бути короткочасним, але інтенсивним: широко відкрийте вікно або кватирку на 1-2 хвилини. Провітрювання через вузьку щілинку, навпаки, створює протяг, що забирає тепло.

Висновки

Запотівання пластикових вікон викликається накопиченням у повітрі великої кількості водяної пари. Це говорить про погану роботу вентиляції або її відсутність.

 • Підвищена вологість може призвести до того, що стіни стануть вологими. Крім того, зволоження створює сприятливе середовище для розмноження мікроорганізмів, у тому числі хвороботворних – вогкість може зашкодити здоров'ю.
 • Конденсат на пластикових вікнах сам по собі не шкодить, але може пошкодити оштукатурені та дерев'яні укоси.
 • Щоб зменшити кількість пари у повітрі, перегляньте свої господарські звички.
 • Якщо склопакет запотіває зсередини, він втратив герметичність і потребує заміни. Новий склопакет можна замовити у партнерів VEKA у вашому місті.

Якщо ви бажаєте ще детальніше розібратися з ефектом виникнення конденсата на вікнах, рекомендуємо наш матеріал https://veka.ua/ua/spravochnik/articles/windows/plastikovi-vikna-i-utvorennya-kondensatu/

Якщо ви тільки збираєтеся встановлювати вікна і не знаєте про всі їх перевагах — ознайомтеся спочатку з нашими пропозиціями. Замовити та проконсультуватися ви зможете у фахівців компанії-партнера VEKA в вашому місті.

Ще статті про пластиковi вiкна